Fejléc menü
Castel del Monte: Az építészeti csoda rejtélye és misztikuma
Kép forrása: https://www.lonelyplanet.com
Dél-Olaszország, Puglia vidékének dombjai között magasodik egy különleges, szinte másvilági építmény: Castel del Monte, amely nemcsak a középkori építészet egyik legnagyobb csodája, hanem a rejtélyek és misztikus elméletek forrása is. Egy Olaszország utazás során a csoportok gyakran felkeresik ezt a látványosságot is. A várat már jó messziről lehet látni, ugyanis egy domb tetején magasodik. Az épületet II. Frigyes, a Hohenstaufen-dinasztia császára építtette a 13. században. Egyes régészeti kutatások szerint egy korábbi, a longobárdok vagy normannok által épített vár helyén épült fel, bár ennek a romjai nem maradtak fenn. Castel del Monte felépítésében mind a gótika, mind az iszlám építészet egyes elemei megfigyelhetők, sőt, ókori római hatás is látható.
Kép forrása: https://italien.blog
Ez a vár azonban nem egy egyszerű erődítmény, hanem egy szimbólumokkal, titkokkal és szokatlan jelképekkel átszőtt alkotás, amely évszázadok óta vonzza a történészeket, építészeket, okkultistákat és misztikus gondolkodókat. A várat érdekes és egyedi építészeti megoldásai miatt az UNESCO 1996-ban a világörökség részévé nyilvánította, emiatt a pugliai körutazások gyakran érintik ezt a látnivalót is.
II. Frigyes, az ember, aki a misztikus erőt kutatta
II. Frigyes tudósként, filozófusként és szabadgondolkodóként is ismert volt. A Német-római Birodalom császára mélyen érdeklődött a tudományok, az építészet és a misztika iránt, ugyanis Frigyes nemcsak a világ meghódításában volt érdekelt, hanem az emberi tudás határainak feszegetésében is. Kora meghatározó gondolkodója volt, aki többek között az asztrológiában, az alkímiában és az ezoterikus tudományokban is elmélyült.
De miért építtetett egy olyan titokzatos épületet, mint a Castel del Monte? A legenda szerint a vár nemcsak erődítményként, hanem szellemi laboratóriumként is szolgált. Frigyes itt próbálta megfejteni az univerzum rejtett törvényeit, és sokak szerint kapcsolatot keresett a titkos tudományok, a matematika és a természet erői között.
Az épület rejtélyei és a nyolcas szám misztikuma
Castel del Monte építészeti felépítése különleges szimbolikával bír. Az egész épület alapvetően az „oktogon”, vagyis a nyolcszög formájára épül, amely a rejtélyek egyik kulcsát rejti magában. Az épület mind a nyolc oldalát nyolc torony veszik körül, belül is nyolcszög alakú termekkel. De miért éppen a nyolcas számnak volt jelentősége? Ez a szám az ókortól kezdve különleges jelentőséggel bírt: az örökkévalóság, az újjászületés és a tökéletesség szimbóluma volt. Az oktogon a kör (az ég) és a négyzet (a föld) közötti átmenetet jelképezi, és összeköti a fizikai és a szellemi világot.
Kép forrása: https://italyunlocked.com
A nyolcas szám megjelenése azonban nem csak egy egyszerű geometriai megoldás. Számos misztikus elmélet szerint a vár egyes titkos társaságok, többek között a szabadkőművesség szimbólumait is magában hordozza. A szabadkőművesek évszázadok óta használják a nyolcas számot és az oktogont a saját jelképrendszerükben, mint az egyensúly, a tudás és a tökéletesség szimbólumát.
A szabadkőművesség titkos társasága és Frigyes kapcsolata
A szabadkőművesség titkos társasága évszázadok óta összekapcsolódik a misztikummal és a rejtett tudással. A legenda szerint II. Frigyes is kapcsolatban állt ezzel a titkos renddel, amely különleges ismereteket és erőt birtokolt. A vár geometriai formái, a falakba vésett szimbólumok és az építészeti elemek sokak szerint a szabadkőművesek által használt titkos kódokat hordozzák.
Kép forrása: https://www.finestresullarte.info
De vajon Frigyes valóban a szabadkőművesek misztikus tanait követte, vagy csupán a saját tudásvágyát próbálta kielégíteni ezzel az épülettel? Ezt senki sem tudja biztosan, de a vár minden egyes köve, minden egyes boltív és ablak titkokat suttog az arra érzékeny füleknek.
Misztikus célok és rejtett funkciók
Bár Castel del Monte sokáig erődítményként szolgált, ám különleges elrendezése miatt mindig is gyanították, hogy a vár nem csak katonai célokat szolgált. Ugyanis hiányoznak egyes, a maga korában megszokott védelmi elemek, mint például a vizesárok és a felvonóhíd, illetve a termek elhelyezkedése is szokatlan egy erődítményhez képest. Nem lehet a szobákba kívülről bejutni, csak egy másik szobából, így a császár feltételezhető tróntermébe is. Korábban azt feltételezték, hogy a császár merényletektől tartott, és így próbálta megakadályozni, hogy az esetleges merénylők rövid időn belül eljuthassanak lakosztályába. Nem minden helyiség van közvetlenül összekötve, például a földszinten kétszer is ki kell menni az udvarba ahhoz, hogy a következő helyiségbe be lehessen jutni. Ezáltal az emeletről jól követhető volt, hogy ki akar oda feljutni.
Kép forrása: https://www.giovannicarrieri.com
Több elmélet szerint a vár inkább egyfajta spirituális központként vagy obszervatóriumként működött, ahol az ég és a föld összekapcsolódott. A nyolcszögletű szerkezet, amely pontosan igazodik a nap és az évszakok ciklusaihoz, feltételezhetően egyfajta asztrológiai eszköz lehetett. A fény és árnyék játéka az épületben különleges módon tükröződik, és sokak szerint Frigyes itt próbálta megérteni az univerzum titkait.
A szimbólumok és a titkos üzenetek
A vár belseje is tele van titokzatos szimbólumokkal, amelyek jelentését a mai napig nem sikerült teljesen megfejteni. A termekben látható faragott díszítések, a falakba vésett geometriai formák és a misztikus motívumok mind-mind egy rejtett üzenetet hordoznak. Néhány kutató szerint ezek a jelképek az alkímia ősi tanait vagy az ókori egyiptomi tudás nyomait rejthetik.
Kép forrása: https://www.orangesmile.com
De a titokzatos jelképvilágot talán soha nem lehet teljesen megfejteni. Ahogy Castel del Monte szikláinak árnyéka a dombokra vetül, úgy a rejtélyek is egyre mélyebbre nyúlnak az emberi elme és az univerzum titkai között. Az épület körül mindig ott lebegett a misztikum fátyla, amely vonzza a kíváncsiakat, és csak újabb kérdéseket vet fel a válaszok helyett.
A vár örök rejtélye
Castel del Monte olyan, mint egy ókori titok, amely soha nem ad egyértelmű választ a kérdésekre. A nyolcszögletű alaprajz, a szabadkőműves szimbólumok, II. Frigyes titokzatos személye, és a misztikus elméletek mind azt mutatják, hogy ez az épület nem csupán egy egyszerű vár. Talán soha nem fogjuk megtudni, hogy mi volt a valódi célja, de éppen ez adja meg annak a varázsát, hogy még mindig van mit felfedezni.
Egy Puglia körutazás minden bizonnyal érinti a várat is. Aki pedig egyszer belép Castel del Monte kapuin, annak érzékei egy időre elhomályosulnak a múlt, a misztikum és a rejtélyek világában. Ez az épület a történelem egy suttogása, amely még évszázadokkal később is izgalmas titkokat rejt.
Dominek Patrik
"Puglia és Basilicata különleges világa" olaszországi utazásunk a várat is érinti. Tartson velünk, kutassuk együtt Castel del Monte titkait.
Cikkek szűrése
Legújabb cikkek
Ajánlott utazások
A Selyemút nyomán Üzbegisztán
Hírlevél feliratkozás
Iratkozzon fel hírlevelünkre egyedi, exkluzív ajánlatokért!
Elismeréseink
© 1000 ÚT Utazási Iroda. Engedélyszám: U-001681/2015 Adószám: 25378425-2-42