Fejléc menü

Kiemelt utazási ajánlatok

Fontos információk az úticélról

A legtöbb ember úgy véli, ha Indonézia, akkor az egyenlő egy nyaralással Balin. Pedig ha valaki csak Balira utazik, akkor soha nem ismeri meg az országot teljes valójában. Programunkon az Indonéz-szigetvilág legszebbjeit látogatjuk meg, ezek közül természetesen Balit is!

Az Indonéz Köztársaságot 18 100-nál is több sziget alkotja, amelyek közül kb. 6000-en élnek emberek. Míg a legtöbb sziget Délkelet-Ázsiához tartozik földrajzilag, addig Új-Guinea és a környező földdarabok már Óceánia részét képezik. Szigetei az egyenlítő két oldalán helyezkednek el, így az országnak trópusi éghajlata van. Indonézia a világ leghosszabb szigetcsoportján, az Indonéz-szigeteken terül el, a Maláj-félsziget (amelyen Malajzia nyugati része, déli csücskén pedig Szingapúr helyezkedik el) és Ausztrália között.

Az ország éghajlata egyenlítői, trópusi. Indonéziában mindössze két évszak van: esős (november-március) és száraz, hasonlóan Délkelet-Ázsia más területeihez. Az évi középhőmérséklet 26-27 °C, az egyes hónapok ettől csak 1-2 °C-kal térnek el.

Természetes növénytakarója a trópusi esőerdő. Legdúsabb a vulkánok szél felőli oldalain, kb. 700 m-ig. Fölötte vegyes hegyi erdő, 2400 m fölött moha- vagy köderdő következik. Nyugat-Jáva örökzöld őserdőit kelet felé a csökkenő csapadék és a száraz évszak hatására fokozatosan lombhullató erdők váltják fel. Az egész indonéz szigetvilág erdőállománya az irtások következtében rohamosan csökken.

Szumátra keleti, Borneó és Új-Guinea déli partjain széles mangrove- és mocsárerdő-övezet húzódik.

A szigetvilág flórája és faunája jelentősen különbözik, egyik oldalról Borneó, Bali és a nyugati szigetek, másik oldalról Celebesz, Lombok és a keletebbre fekvő szigetek között. Ezen ökológiai határvonal neve Wallace-vonal, felfedezője után nevezték el. A vonalat gyakran emlegetik, mint Ázsia és Ausztrálázsia határvonalát, így Indonézia valójában bikontinentális ország. Az elektronikai iparban forrasztásokhoz használt ón – főként Bangka és Belitung szigeteken végzett – szabályozatlan bányászata sok egészségügyi és természetvédelmi gondot okoz.

Állatvilága igen gazdag. Az új-guineai részen jellemzőek a tojásrakó emlősök és az erszényesek, hiányoznak a méhlepényes emlősök. A legnevezetesebb főemlős a Borneó és Szumátra szigetén élő orángután. A ragadozók közül megtalálható a tigris, a ködfoltos párduc, a márványfoltos macska, a jávai leopárd, a maláji vadkutya, a maláji medve. A Kis-Szunda szigeteken él a komodói varánusz.

Az ország kultúráját a nagy fokú etnikai és kulturális sokszínűség jellemzi. A buddhizmus, a hinduizmus, a konfucianizmus, az iszlám, a gyarmatosító keresztény európai hatalmak, a bennszülött törzsi pogányság különböző formái – mind erősen befolyásolta a mai indonéz kultúra létrejöttét. Az eredmény egy komplex kulturális keverék lett, amely sokszor nagyon eltér az eredeti őshonos kultúrától. Az ország hivatalos jelszava: Bhin-neka tunggal ika (Egység a sokféleségben). A belső szigeteken négy fő kulturális csoport létezik: szunda (Nyugat-Jáván), a jávai (Közép- és Kelet-Jáván), a madura (egy kelet-jávai szigeten Surabaya mellett) és a balinéz (Bali szigetén). A külső szigeteken több száz etnolingvisztikai-kulturális csoport található.

Számos helyen van lehetőségünk szinte érintetlen dzsungelben túrázni, hegyet mászni vagy közelebbről megismerkedni Indonézia különleges állatvilágával. Az aktív programokat kedvelőknek érdemes sznorkel túrát beiktatni, illetve a legtöbb helyen van lehetőség búvárkodni is.

Tovább olvasom

Indonézia beutazási feltételek / Bali beutazási feltételek

Beutazás Balira: magyar állampolgár Magyarország területéről, illetve más országokból magánútlevéllel beutazhat Indonézia területére. Az útlevélnek még 6 hónapig kell érvényesnek lennie az Indonéziából történő kiutazást követően. Az útlevélnek legalább két üres oldalt kell tartalmaznia. 

Felhívjuk az Indonéziába utazók figyelmét, hogy sérült útlevéllel nem lehetséges az országba való belépés, az indonéz hatóságok ezt nagyon szigorúan veszik. A légitársaság ezt nem minden esetben teszi szóvá a check-in, illetve a transzfer során, azonban az indonéz repülőtéri hatóságok a leszállást követően az országhatárnál visszafordítják a sérült útlevéllel érkezőket.

2023. 06. 09. napjától nem szükséges az indonéz fejlesztésű, covid igazolások feltöltésére használt SatuSehat alkalmazás letöltése és bemutatása. A hivatalos tájékoztatás szerint a beutazásnak nem feltétele többé az oltottság, teszt bemutatására szintén nincs szükség az országba való belépéshez. 

Vízum:

97 ország állampolgárának, közte magyar állampolgároknak lehetősége van Visa on Arrival (VoA) vízummal belépni az országba 30 napra turisztikai, üzleti vagy hivatalos célból (további 30 nappal meghosszabbítható a helyi bevándorlási hivatalban) a következő követelmények betartásával:

  • legalább 6 (hat) hónapig érvényes útlevél (diplomata / hivatalos / normál),
  • visszaútra szóló repülőjegy megléte,
  • érkezéskor 500 000 IDR vízumdíj kifizetése.

 

Az aktuális beutazási tanácsokról, valamint naprakész információkról a Konzuli Szolgálat oldala nyújt tájékoztatást. Az oldal ITT érhető el.

Tovább olvasom

Időeltolódás

Magyarországhoz képest Jáva szigetén télen +6 óra, nyáron + 5 óra, a többi szigeten télen +7 óra, nyáron +6 óra.

Indonézia hivatalos nyelve

Bahassza indonéz.

Pénznem, bankkártya használat

Indonéz rúpia (IDR), árfolyam 1 USD = kb. 13000 IDR (erős az árfolyam-ingadozás). Az ismertebb hitelkártyákat a szállodákban, nagyobb áruházakban elfogadják.

Egészségügyi előírások, tanácsok

Kötelező védőoltás nincs.

Indonéziában a vezetékes vizet nem tanácsos fogyasztani felforralás előtt, mert hasmenést okozhat. Legegyszerűbb palackozott szénsavmentes ásványvizet fogyasztani, ez Aqua néven ismert, és minden boltban lehet kapni.

Előfordulhat, hogy a helyi ételek a trópusi fűszerek miatt kifognak az emberen. Ilyen esetben jól jön a széntabletta és egy kis diéta. A nagyon fűszeres ételeket pedig kerülni kell egy kis időre. Komolyabb gyomorpanasz esetén orvoshoz kell fordulni.

Napsütés: Régóta mondogatják, hogy 11:00 és 15:00 óra között lehetőleg ne tartózkodjunk a tűző napon. Bali szigeten ez fokozottan érvényes, hiszen közel vagyunk az Egyenlítőhöz. Napra leginkább úgy tanácsos menni, hogy bekeni magát az ember naptejjel, legalább 20 perccel a napra menetel előtt. A faktorszám legyen minimum 30-as. Ezzel még szépen le lehet sülni barnára, leégés nélkül.

Közbiztonság Indonéziában

A közbiztonság nem rosszabb az európai átlagnál, ugyanakkor különösen a turisták ellen elkövetett vagyon elleni bűncselekmények (lopások, zsebtolvajlás, rablások, autófeltörések) gyakoriak.

A zsebtolvajlások, utcai rablások miatt javasoljuk, hogy utazás előtt készítsenek fénymásolatot úti okmányuk arcképes oldaláról, és szálláshelyüket csak ezekkel a másolatokkal, illetve csak az adott úthoz feltétlenül szükséges készpénzzel hagyják el, eredeti úti okmányaikat, egyéb értékeiket helyezzék letétbe szállodai értékmegőrzőben. (A szállodai szobákban hagyott okmányokért, értéktárgyakért a szállodák nem vállalnak felelősséget.)

Malajzia nagyvárosaiban gyakori bűncselekmény az ún. motoros rablás. Elkövetési mód: a motoros az úttesten, vagy az út menti járdán közlekedő, vagy a zebránál várakozó gyalogos mellett elhaladva annak válltáskáját, retiküljét szíjánál fogva megragadja és elrabolja. A bűncselekmény során az elkövető el is sodorhatja, el is ütheti, illetve magával is ránthatja a gyalogost súlyos vagy halálos sérüléseket okozva neki.

Környezet, éghajlat

Trópusi. Esős időszakok: augusztus-szeptember a félsziget nyugati partján, október-február a félsziget keleti részén és Kelet-Malajziában. Egész évben meleg és párás a levegő. A hőmérséklet általában 20-30°C között van, a páratartalom pedig 90%-os. A monszun hatása igazán csak a félsziget keleti részén érezhető, itt van igazi esős évszak, de ekkor az eső csupán rövid időre szakítja meg a napsütést, inkább a futó záporok jellemzőek.

Közlekedés

Bali szigeten nincs komoly, kiépített tömegközlekedés. Mindössze két fajta busszal lehet szűkös keretek között mozogni. Egyik a bemo, ami egy belül átalakított, kisméretű mikrobusz, utasterében egy-egy hosszú pad lehelyezve. A bemo rögzített útvonalon halad a nagyobb városokon belül, vagy kis falvakat köt össze. Megállóhelyei nincsenek, beszálláshoz le kell inteni, ha éppen az utcán akarunk felszállni rá és nem a buszterminálon. Kiszálláskor pedig kopogni kell az ablakon, vagy csak előreszólni a sofőrnek. A menetdíj pár ezer Rúpia, de ez is alku tárgya. A másik fajta busz a távolsági busz (bis umum), ami a nagyobb városokat köti össze. Ez is terminálok (buszpályaudvarok) között mozog. Köztes megállóhelyek nem igazán vannak. Egyik buszfajta sem légkondicionált, és számítani kell arra is, hogy mindig megtelnek utassal, csomagokkal. Legcélszerűbb taxival közlekedni. A turisztikai helyeken megfelelő számú taxi áll rendelkezésre. Le lehet őket inteni az utcán, de lehet hívatni a szállodával is. A szállodai taxi általában drágább, mint a többi taxi.

A félsziget gyors, A MAS (Malaysian Airline System) a belföldi közlekedésben a legjelentősebb légitársaság. A félsziget gyors, gazdaságos és kiterjedt buszhálózattal rendelkezik. A vonat szintén kényelmes és gazdaságos megoldást jelent, de csupán két vonalon közlekedik.

Nincs vizi összeköttetés a sziget és a félsziget között, így ezt a távolságot repülővel kell megtennünk.

Vallási és viselkedési kultúra

Malajzia legnagyobb vallási felekezete az iszlám, a lakosság 60%-a muzulmán, az állam hivatalos vallása az iszlám, de az alkotmány garantálja a vallásszabadságot, és több különböző felekezetű közösség él az országban. A turista látványosságként is funkcionáló szent helyek csak zárt öltözetben látogathatóak.

Öltözködés

Malajzia muzulmán ország, ezért a hölgyvendégek lehetőleg ne fürdőruhában látogassanak el a halászfalvakba és a kisvárosokba. Egyébként a nyaralóöltözet mindenhol megfelel, ám néhány étteremben és éjszakai szórakozóhelyen elvárják az elegánsabb megjelenést.

Nem könnyű kifejezetten maláj ételt találni, bár választhatunk a kínai, a nyonya (kínai alapanyagok, helyi fűszerezéssel), az indiai, az indonéz és néhol a nyugati konyha remekeiből is. A satay (húsos kebab fűszeres mogyorószószban) viszont maláj találmány, és mindenhol megtaláljuk. A gyümölcsök szerelmesei is kedvükre csemegézhetnek az óriási déligyümölcs választékból.

Tovább olvasom

Indonézia


Körutazás, Városlátogatás ajánlataink

Kis létszámú csoport Kis létszámú csoport
Indonézia

Indonéziai kalandok

17 nap / 14 éj
2025.01.12-2025.01.28
összesen 1 időpontban
1 890 000 Ft/fő
Kis létszámú csoport Kis létszámú csoport
Indonézia

Szilveszteri Bali-Jáva körutazás

nap / éj
Jelenleg nincs elérhető időpont.
Értesítés igényléséhez kattintson a részletekre
 

Vélemények útjainkról


Kapcsolódó magazin


Bali, az Istenek és vulkánok szigete

Csak egy hetünk volt arra, hogy megláthassuk Bali szépségeit, és élvezhessük kivételes helyeit, ételeit és kultúráját.

Elolvasom ››

A sárkánygyíkok földjén Indonéziában

A Komodo varánusz a világ legnagyobb és legősibb élő gyíkja.

Elolvasom ››

Toraják földje: Tana Toraja

Sulawesi szigetének szívében él egy különleges népcsoport, akik különös temetkezési szokásaik miatt ismertek

Elolvasom ››

Utazási magazin


Hírlevél feliratkozás

Iratkozzon fel hírlevelünkre egyedi, exkluzív ajánlatokért!

Elismeréseink

Nőklapja 2023