Fejléc menü
UNESCO világörökségi helyszínek - Izrael
Izrael területéről 10 helyszín került fel az UNESCO világörökségi listájára. Ezek közül a 2022-es szeptemberi utunkon négyet látogattunk meg.
Akkó óvárosa
Akkó városa keresztesek utolsó megmaradt erőssége és fő kikötője volt a Földközi-tenger partján, amit 1291-ben veszítenek el. A régi keresztes korból ránk maradt épületek meglehetősen ép állapotban maradtak fent és ha Akkó festői utcáin sétálunk, szinte a középkorba röpít vissza minket a hangulata. Az óvárost áthatja az iszlám várostervezés is, ennek megfelelően a város különös keveredése különböző a kultúráknak. Említésre méltó a Dzsazár mecset, a várost körülölelő erődítések, a Citadella, a Keresztes városrész és a Templomosok alagútja.
Maszada erődítménye
Maszada Izrael egy elhagyatott részén, a Holt-tenger mellett egy szikla platón épült vár, vagyis inkább várrom. A nehezen elérhető erődöt az i.e. I. században építették, majd maga Heródes bővíttette ki egy komoly kétszinte palotaépülettel. Sajnos 73-ban a rómaiak megostromolták az erődöt és bevették, ekkor nagy része elpusztult, később a bizánci korban lakták még, illetve egy templomot emeltek az udvarán. Innentől kezdve olyannyira feledésbe merült, hogy egészen 1838-ig kellett várni a felfedezésére. Archeológiai jelentősége hatalmas, mivel távol esik minden lakott területtől és sivatagos a környezete, így nagyjából érintetlen maradt az utóbbi két évezredben.
Bahái kert, Haifa
A világörökségi helyszínhez tizenegy helyen elszórtan álló összesen huszonhat épület vagy emlékmű tartozik, többségük egy haifai kertben található. Az iszlám síita ágából kinőtt, 1844-ben Iránban alapított testvériséget és egyenlőséget hirdető bahái hitnek a becslések szerint világszerte körülbelül 5 millió követője van. Központjukat a haifai Karmel-hegyen és annak körzetében alakították ki. Legfontosabb épületük a kivégzett Báb (Szejed Ali Mohamed) kupolás mauzóleuma, amelyhez egy hosszú, 19 teraszon végighúzódó lépcsőn lehet feljutni. A szent helyeken látványos kerteket alakítottak ki, a haifai kert része a mauzóleumon kívül egy neoklasszicista igazgatási épület, egy levéltár valamint vallási/oktatási célra használt épületek. A kertet sajnos csak kívülről lehet megnézni, látogatni igen nehézkes, csak a bahái vallásúak mehetnek be.
Jeruzsálerm óvárosa
Jeruzsálem három világvallás számára is a legfontosabb városok egyike, hiszen a zsidók, a keresztények és az iszlámok is szent városként tisztelik, illetve több kulcsfontosságú vallási helyszínnek ad helyet. A zsidók szent helyei: a Templom-hegy és a Nyugati Fal vagy más néven Siratófal, a keresztények szent helye: a Szent Sír-bazilika illetve a Jézushoz köthető helysznek, templomok, míg a muszlimok szent helyei: a Sziklamecset, az el-Aksza-mecset és a Templom-hegy más építményei. Az óvárost I. Szulejmán szultán fala veszi körül. A középkor óta keresztény, zsidó, örmény és muszlim negyedre oszlik.
Fotók és szöveg: Négyesi Miklós
Cikkek szűrése
Legújabb cikkek
Ajánlott utazások
A Selyemút nyomán Üzbegisztán
Hírlevél feliratkozás
Iratkozzon fel hírlevelünkre egyedi, exkluzív ajánlatokért!
Elismeréseink
© 1000 ÚT Utazási Iroda. Engedélyszám: U-001681/2015 Adószám: 25378425-2-42