Fejléc menü
A bétel
A bételrágás hagyománya olyan, mint a dohányzásé. Egyesek kábító hatása miatt vagy orvosi céllal fogyasztják, mások hisznek abban, hogy mágikus erővel bír a szellemekkel való kommunikációban.
Azonos összetevőkből ki-ki a saját ízlése szerint készíti el a bételt, használatához helyenként más és más szokások kapcsolódnak, a bételkészletek vidékenként változóak: a rágni való bétel úgy készül, hogy a bételnövény (Piper betle) levelét kevés oltott mésszel megkenik, és egy szelet aréka diót (Areca catechu) tesznek hozzá. A levelet ezután élvezője összecsavarva helyezi a szájába, és megrágja. A bétel kúszónövény, levele rágcsálás közben kellemesen fűszeres ízű, meleg érzést kelt a szájban. A levél íze attól a növénytől is függ, amelyre felfut. A kapokfára vagy gyapotfára felfutó bétel levelét tartják a legaromásabbnak. A három legfontosabb alapanyagot egyéni ízlés és helyi lehetőségek szerint szokás ízesíteni: dohánnyal, szerecsendióval, fahéjjal és egy gyömbérféleséggel, helyenként citrommal és kardamonummal. A bétel levél egy központi idegrendszer stimuláns anyagot, arekolint tartalmaz, mely növeli a keringést és csökkenti a szív munkaterhét. A bétel levélnek enyhe stimuláló tulajdonsága van.
Európai szemmel a bételrágás ijesztő tud lenni, mivel a bétel vörösre színezi a nyálat és a fogakat. A feldagadtnak tűnő orcából sokszor fogfájásra gondolunk, mely ínyvérzéssel jár. A kiszívogatott levet a fogyasztók kiköpdösik, melytől mindenhol vörös foltos az út. A bétel erősen mérgező, de csökkenti az éhséget, felfrissíti fogyasztóját és - úgy tartják - megóvja a fogakat is, melyek egy idő után megfeketednek. A burmaiak szerint csak a kutyának van fehér foga, kedvesük csillogó vöröses-fekete fogát többen is megénekelték.
A kutatások kimutatták, hogy bételrágás szájrákot okoz, mely népbetegség az ázsiai országokban. Egy új tanulmány szerint a bételrágás során olyan pszichoaktív anyagok szabadulnak fel, amelyek közvetlen karcinogén hatást fejtenek ki a körülbelül 600 millió bételhasználó szájüregében. A bétel a negyedik legnépszerűbb pszichoaktív anyag a dohány, alkohol és a koffein után.
Mison Andrea
Cikkek szűrése
Legújabb cikkek
Ajánlott utazások
A Selyemút nyomán Üzbegisztán
Hírlevél feliratkozás
Iratkozzon fel hírlevelünkre egyedi, exkluzív ajánlatokért!
Elismeréseink
© 1000 ÚT Utazási Iroda. Engedélyszám: U-001681/2015 Adószám: 25378425-2-42