Részletes program
1. nap: Budapest - Tbiliszi
Utazás Budapestről Grúzia fővárosába, Tbiliszibe Varsón keresztül, rövid átszállással. Éjszaka a repülőn.
2. nap: Tbiliszi
Érkezés Tbiliszibe a hajnali órákban, a szállás elfoglalása, és egy kis pihenés. Reggeli után megkezdjük a városnézést. A város és környéke már az i.e. IV. évezredtől lakott. A legkorábbi írásos említés az i. sz. IV. századból származik. Jelenlegi arcát mutatva harmóniában fér el egymás mellett az ősi és a modern városrész, kicsit európai, mégis kicsit keleties, ahol szépen felújított sétálóutcák és éttermek csalogatják a látogatókat. Tbiliszi utcáin sétálgatva bepillantást nyerhetünk a város történetébe, miközben felfedezhetjük az egyházi és a világi építészet műalkotásait. A városnézést az óvárossal kezdjük, ahol a szűk kis utcákban lépten-nyomon gyakran ősi időkből származó látnivalókba botlunk: Narikala erőd, Szentháromság templom, Szioni Székesegyház (VI-VII sz.), Ancsiszkáti templom (VI. sz.). Napközben elfogyasztjuk ebédünket egy helyi étteremben. Szállás Tbilisziben (4 éj).
Tervezett szállás: Holiday Inn Express
3. nap: Tbiliszi – Mcheta - Upliszcikhe - Gori
A mai napon első megállóként Mcheta-t, Grúzia ősi fővárosát és vallási központját keressük fel. Mcheta, az egykori Ibéria, majd Kartli első fővárosa, festői tájon, a Mtkvari és az Aragvi folyók összefolyásánál fekszik. A hagyomány szerint a mellette és fölötte emelkedő hegytetőre állította Szent Nino a keresztjét, melynek helyére később kápolnát, majd templomot emeltek: ez lett a Jvari (kereszt) templom. Az építés 586 és 608 között történt. A templom körül védelmi fal is állt, ennek a nyomait ma is láthatjuk. A Jvari Mcheta városától keletre fekszik, így a felkelő nap első fénye a templomot éri, ezért reggelente a városból rátekintve a templom szinte mennyei fényben tündöklik. Este, napnyugtakor pedig, amikor a város már rég árnyékba, vagyis sötétségbe borult, a nap utolsó sugarai még beragyogják a templomot. A Szvetichoveli székesegyház jelentőségére a neve is utal: Szveti-Choveli, vagyis „életadó oszlop”. Ezen a helyen a kereszténység előtt szentélyliget volt, majd a kereszténység felvétele után a IV. században az ősi pogány szent helyre fatemplomot építettek, az V. században pedig bazilikát. A ma látható templom a XI. század elején épült, amikor az araboktól sikerült visszahódítani a várost és az építkezés a keresztény egyház jelentőségének visszaállítását szimbolizálta. A székesegyház a kaukázusi építészeti hagyományokat követi és az elsőként Kutaisziben, a Bagrati székesegyházon megjelenő stílusjegyeket őrzi magán. Városnézés: Jvari székesegyház-kolostor és Szvetichoveli Székesegyház. Mindkét székesegyház a Világörökség része.
Folytatjuk utunkat Upliszcikhe barlangvárosa (i. e. I. sz.) felé. A sziklába vájt város az egyik legfontosabb hely Grúzia történelmében, ezen a helyen haladt át a híres Selyemút. A város több ezer éven keresztül lakott volt és több, mint 700 (lakó)helyiséget számlált. Jelenleg kb. 150 maradt belőlük. Megtekintjük az egykori lakóhelyiségeket, a borospincéket, a pékséget, az antik színházat és a középkori bazilikát. Útközben ebéd egy helyi étteremben.
Indulás Goriba, mely leginkább arról nevezetes, hogy itt született Sztálin, szülőháza ma is áll, mellette múzeum létesült, még a szovjet államfő életében, és ahol mintha megállt volna az idő. A múzeum kertjében áll egy páncélozott vasúti kocsi is, amellyel Sztálin olyan fontos eseményekre utazott, mint például a jaltai és a teheráni konferencia. A tárlaton többek között megcsodálhatjuk a magyar dolgozók által küldött Szabadság-szobor kicsinyített másolatát is. Ezután visszautazunk Tbiliszibe.
4. nap: Sighnaghi - borászat
Reggeli után elutazunk Sighnaghi megerősített középkori városába. Ha kigyönyörködtük magunkat a környékben és a csodálatos épületekben, akkor lehetőségünk nyílik felkeresni Szt. Nino sírját, a IV. századi Bodbe kolostorban.
Városnézésünk után látogatást teszünk egy helyi családi borászatban, ahol megkóstoljuk az ősi módon készült fehér-, illetve vörösbort. A grúz borok feltehetően a történelem leghosszabb előzményeire tekintenek vissza, állítólag a bortermelés is a mai Grúzia területén indult meg. Még az egészen különleges betűiket is a szőlőkacsokhoz hasonlítják. Az ősi borkészítési eljárás nagyjából az alábbi: a szőlőmustot méhviasszal lezárt agyagedényekben (grúzul kvevrikben) a földbe ásták, hogy ott állandó, alacsony hőmérsékleten végbemenjen az erjedés. Kvevri borkészítési módszer UNESCO kulturális örökség listáján szerepel. Megkóstoljuk a friss grúz kenyeret, majd saslik ebédet és hagyományos grúz ételeket fogyasztunk ebédre. Visszautazás Tbiliszibe.
5. nap: Kazbegi - Ananuri
A reggelit követően, a mai napon az úgynevezett „Grúz hadiút”-hoz kirándulunk, amely a Kaukázus 2-5.000 méteres hegyei között található. Az út Örményországot és Grúziát kapcsolja össze Oroszországgal. Szépségét számos irodalmi műben leírták, sok, Kaukázusban szolgált orosz írót és költőt megihletett a látványa.
Az odafelé vezető úton felkeressük az Ananuri erőd- és templomkomplexumot, amely a XVII. századból származik. A létesítmény közel áll ahhoz, hogy felkerüljön az UNESCO világörökségi listájára. A komplexum csodálatos helyen, az Aragvi folyó partján fekszik, és a történelme folyamán számos csata helyszíne volt.
Rövid pihenő a gudauri sícentrumban, majd Kazbegibe érkezünk, ahol négykerék meghajtású terepjárókba szállunk, melyekkel gyönyörű völgyeken és erdőkön keresztül egészen 2.170 méterig jutunk fel. Utunk végcélja a Gergeti Szentháromság templom (XIV. sz.), ahonnan lenyűgöző látvány tárul elénk a Kazbegi 5.047 méter magas csúcsaira. Visszautazás Tbiliszibe.
6. nap: Haghpat – Goshavank kolostor - Szeván-tó - Jereván
A reggelit követően utazás az örmény határ felé. A határon átkelve elköszönünk a grúz idegenvezetőnktől és átszállunk egy másik buszra, mellyel Örményországban folytatjuk utunkat. Elsőként meglátogatjuk az egyik UNESCO világörökséget, a Haghpat apátságot. Ez a komplexum, mely a középkori örmény építészet csodája. A komplexum területén számos kacskár kereszt található, melyek a középkori örmény keresztény művészet gyöngyszemei. Ezen díszesen faragott sírkövek az UNESCO Szellemi Kulturális Világörökségi listáján szerepelnek.
Következő megállónk a XII. századból származó Goshavank kolostora, majd Dilijan városát érintve megérkezünk a világ egyik legnagyobb magashegyi tavához, a hegyekkel gyönyörűen határolt Szeván-tóhoz. A tó mellett fekvő Sevanavank komplexumot keressük fel, melyet a IX. században alapítottak és két épületével a félsziget ékessége. Késő esti érkezés Jerevánba, szállás Jerevánban (3 éj).
Tervezett szállás: Ani Central Inn
7. nap: Khor Virap – Garni
Reggel utazás Khor Virap kolostorához, mely magába foglalja Világosító Szent Gergely tömlöcét is, ahol sokáig raboskodott.
Továbbutazás a Garniban lévő hellén-pogány templomhoz. A monumentális építmény festőien szemlélteti az ókori örmény építészetet. A kereszténység kihirdetése után a templom nyári rezidenciaként üzemelt.
Ezt követően egy falusi vendégházban lehetőségünk nyílik megismerni a tradicionális örmény lepény-kenyér, a “lavash” készítésének rejtelmeit, mely egyébként az UNESCO Világörökség szellemi-kulturális öröksége. A kenyérnek olyan fontos szerepe van, hogy gyakran a reggelizek, ebédelek vagy vacsorázok kifejezéseket is úgy mondják: kenyeret eszem. A lavash élesztővel készülő kelesztett kenyérféle, víz, liszt és só hozzáadásával készül. Ez a hosszúkás, három-négy milliméter vastagságú, magas kalória tartalmú, könnyen emészthető lepény, amelyet azonos technikával készítenek az asszonyok már évezredek óta, sajttal, friss fűszernövényekkel, petrezselyemmel, hagymával és bazsalikommal ízesítve minden étkezés alapja. Visszatérés Jerevánba. Vacsora egy helyi étteremben.
8. nap: Jereván - Geghard – Ecsmiadzin - Zvartnots - Ararat gyár
Délelőtt városnézés Jerevánban, melynek során felkeressük: Örményország anyja emlékmű, Matenadaran, Cascade komplexum, Köztársaság tér, örmény genocídium emlékhelye.
Majd utazás az UNESCO Világörökség részéhez tartozó, csodálatos természeti környezetben fekvő, nagyrészt sziklába vájt Geghard apátsághoz. Az építmény bejárata három oldalról magas falakkal körülkerített, míg negyedik oldalról a hegy védi. A kápolnák és lakóhelyiségek között egy forrás is megbújik.
Továbbutazunk az Örmény Apostoli Egyház központjába, Ecsmiadzinbe. A Szt. Hripszime templom és a katedrális megtekintése, melyek Örményország legősibb keresztény templomai. A katedrális alapjait a IV. században tették le, 2000-től a Világörökség része.
Ezt követően megállunk Zvartnotsz templomának romjainál, mely a VII. században épült és szintén az UNESCO Világörökség részét képzi. A székesegyház közel 300 évig állt, majd bár egy hatalmas földrengés elpusztította, ennek ellenére mégis fenséges látványt nyújt, háttérben az Ararat csúcsaival.
Ezután meglátogatjuk a neves örmény Ararat Brandy gyárat, ahol természetesen kóstolót is kapunk. Tipp: Az Ararat “konyak” ajándéknak is kiváló! Hazaúton elvegyülünk a helyi gyümölcspiac forgatagában.
Ezen az estén a vacsorát igazi örmény folklór műsor is színesíti. Az örmény menü mindig gazdag, de figyelnek arra, hogy egészségesen táplálkozzanak: a húsételek mellé például mindig zöldséges kiegészítőket tálalnak. A levesek, előételek szerepe is fontos, a menü végén pedig csak olyan ételeket esznek, amelyek nem terhelik tovább a gyomrot. Mindig természetes alapanyagokat használnak, jellemző fűszerük a sáfrány, a tárkony és a mazsola. Szállás Jerevánban.
9. nap: Jereván – Budapest
Hajnali indulás a repülőtérre. Hazautazás Budapestre menetrend szerinti járattal, rövid átszállással, Varsón keresztül. Érkezés Budapestre a reggeli órákban.
UNESCO Világörökségi helyszínek:
- Jvari székesegyház
- Szvetichoveli Székesegyház
- Haghpat apátság
- Zvartnotsz romjai
- Ecsmiadzin katedrálisa és templomai
- Geghard apátság
A programok és a szállodák változtatásának jogát irodánk fenntartja!
Fontos információk:
Előleg
Az előleg mértéke 40%.
Várható menetrend
Légitársaság: LOT
Odaút:
LO532 Budapest - Varsó 20:25 - 21:45
LO725 Varsó - Tbiliszi 22:45 - 04:25 (érkezés másnap)
Visszaút:
LO728 Jereván - Varsó 04:15 - 06:10
LO533 Varsó - Budapest 07:45 - 09:05
Az időpontok helyi idő szerint értendők! A légitársaság a menetrend változtatás jogát fenntartja.
Beutazási feltételek
Grúzia és Örményország is törölte a COVID beutazási korlátozásokat, szabadon utazhatók.
Úti okmány
Az utazáson a hazaút dátumáig érvényes útlevéllel lehet részt venni.
Nehezebben mozgó utasaink figyelmébe
Felhívjuk azon utasaink figyelmét arra, akik kevésbé mozgékonyak vagy mozgásukban kissé korlátozottak, hogy a kaukázusi országokban (Azerbajdzsán, Grúzia, Örményország) nem kötelező a mozgáskorlátozottak részére kialakított akadálymentesítés. Vagyis a körutazásaink során felkeresett helyszíneken sok helyen kell számítani lépcsőzésre és meredekebb emelkedőkre. A megértésüket megköszönjük!
Útlemondási és BBP (betegség-, baleset-, poggyász) biztosítás
Útlemondási (storno) biztosítást minden szolgáltatás részvételi díjából számolunk. Az útlemondási biztosítás mértéke: 2,5%
Amennyiben az útlemondási és BBP (betegség-, baleset-, poggyász) biztosítást együtt rendelik meg, abban az esetben útlemondáskor az utast nem terheli önrész a következő esetekben:
Utas Covid-19 megbetegedése (ezen belül pl. indulást megelőző 14 napon belül pozitív PCR teszt eredmény esetén is), sürgősségi körházi fekvőbeteg gyógykezelése, elhalálozása, vagy a következő típusú baleseti sérülései: csonttörés, szalagszakadás, legalább III. fokú égési sérülés.
Minden egyéb esetben az önrész: 20%
A BBP biztosítás további előnye, hogy esetleges járattörlés vagy repülőgép késése esetén 150 EUR összeghatárig fedezik a légitársasági kártérítés behajtásának ügyintézési költségét, amennyiben az arra specializálódó cégen keresztül történik az ügyintézés. (Utasbiztosítás szabályzat G pontja.) További részletekről érdeklődjön kollégáinknál.
Biztosításokra vonatkozóan 2022. január 1-től az EUB Biztosító feltételei az érvényesek.
A biztosításokról bővebben IDE KATTINTVA tájékozódhat.