Fejléc menü
Fontos információk az úticélról
Dubai utazási tanácsok
Elsősorban Dubai, de az Emirátusok más állama is elegendő látnivalót kínál minden korosztály számára, akkor is, ha csak egy rövid városnézésre utazunk, akkor is, ha hosszabb időt szeretnénk ott tölteni. Ráadásul a látnivalók az érdekességek, folyamatosan szaporodnak, bővülnek, változnak.
Dubai az Arab-félszigeten, a Perzsa-öbölben fekszik, az Egyesült Arab Emírségek második legnagyobb városa. Hatalmas felhőkarcolóiról, témaparkjairól és emberi kéz alkotta szigeteiről vált híressé. Hírnevét tovább erősíti, hogy itt került megrendezésre az eredetileg 2020-ra tervezett világkiállítás is. Az Expo a világ leghosszabb ideig tartó és legnagyobb volumenű rendezvénye volt, melyet 5 évente tartanak szerte a világban. Egy Dubai nyaralás alkalmával minden korosztály talál kedvére való elfoglaltságot, például hajózhatnak a Creek-en, kitekinthetnek a Burj Khalifa egyik emeletéről, meglátogathatják a hatalmas Mall-okat, körbe autózhatják a Pálma szigetet, vagy ellátogathatnak egy a szomszédos emírségbe. Az utazás során egyedülálló élményekben részesülhetnek utasaink, nagyon magas színvonalon. Dubai jelmondatához híven „Mindent egy helyen” igyekszik bemutatni.
Egy Dubai üdülés során a látogatókat elsősorban a látvány fogja meg, de ez nem minden, hiszen megvan még a régmúlt öröksége is, a souk, a bazár világa, az abrák a régi komphajók a Creek-en vagy a teveversenyek hangulata. Persze a felhőkarcolók, a Burj Khalifa, a Burj el Arab, a Mohammed Zayed Mecset, az érdekesnél érdekesebb témaparkok és persze a tengerpart, a hatalmas bevásárló központok a Mall-ok mind újabb és újabb programot megnézendőt kínálnak. Ha mindez nem lenne elég, a világ helybe jön a Global Village-ben, ahol a világ minden részéről találhatóak árusok, produkciók, érdekességek.
Best of Dubai: utazási tippekért kattints IDE!
Tovább olvasomEgyesült Arab Emirátusok beutazási feltételek:
Magyar állampolgár Magyarország vagy más állam területéről jelenleg karanténkötelezettség nélkül, Covid-19 elleni oltottságtól függetlenül beutazhat az Egyesült Arab Emírségek területére. 2022. február 26-ától a teljes oltottságot QR kódos igazolással bizonyító utasoknak nem szükséges tesztet végezni az emírségeki Nemzeti Vészhelyzet-, Krízis- és Katasztrófa-elhárító Hatóság (National Emergency, Crisis and Disasters Management Authority (NCEMA)) jelzése alapján. Ez a Dubajba, illetve Abu Dhabiba érkezés esetén is igaz.
Azon utasok számára, akik nem rendelkeznek a teljeskörú oltottsággal, továbbra is szükséges az indulás előtt 48 óránál nem régebbi, negatív PCR teszt felmutatása a repülőre való beszállás előtt.
A Dubajba történő leszállás után a kötelező ismételt tesztelést eltörölték. 12 év alatti gyermekek esetén nincs szükség tesztre.
FONTOS!
Abu Dhabi beutazás:
Az utazóknak (akkor is, ha Abu Dhabiból tovább utaznak) regisztrálniuk kell indulás előtt. A regisztráció minden Abu Dhabiba érkező utas számára kötelező, gyermekeknek és csecsemőknek is! A regisztráció akkor is szükséges, ha az abu dhabi érkezést követően tovább utaznak Dubaiba, vagy másik emírségbe. A regisztrálók egy QR kódot kapnak a regisztráció során.
Általános információ: A koronavírus felszámolására az Emírségek számos innovatív módszert vezetett be, ezzel is növelve a biztonságot. A boltok, üzletek, éttermek nyitva vannak a turisztikai látványosságokkal egyaránt. Általánosságban elmondható, hogy fejlett arab országra jellemző magas színvonalon több szükséges lépést tettek, aminek köszönhetően jelenleg Dubai az egyik legbiztonságosabb úticél.
Az Emirates repülőjegyek megvásárlását követően automatikusan kapcsolódik ingyenesen COVID biztosítás.
Az utasaink legtöbbször az alábbi légitársasággal utaznak:
budapesti indulással Emirates Airlines, közvetlen járattal Dubaiba (jelenleg az odaúton a gépindulástól számított 72 órán belül készített negatív PCR teszt szükséges, helyszínre érkezéskor levesznek még egy tesztet, hazautazáshoz nem kérnek PCR tesztet) Oda út: Indulás Budapestről: 16:00 kor, érkezés Dubaiba: 23:20 kor. Haza út: Indulás Dubaiból: 10:30 kor, érkezés Budapestre: 14:25 kor. (Repülési idő: 5 óra 20 perc, időeltolódás + 3 óra)
2021. Február 13.-tól ideiglenesen a Wizzair is a Nemzetközi repülőtérre érkezik, melynek a várható menetrendje az alábbi: Budapest – Dubai International Airport 12:35 – 21:10 (W6 2357).Dubai International Airport – Budapest 21:55 – 00:50 (W6 2358)
Dubai beutazási szabályok:
Beutazáskor nincs kötelező előzetes regisztráció a Magyarországról érkezőknek. A magyar állampolgárok a beutazás napjától legalább 6 hónapig érvényes útlevéllel előzetesen beszerzett vízum nélkül léphetnek be az Egyesült Arab Emírségekbe, és tartózkodhatnak az országban 6 hónapon belül 90 napig.
Jelenleg aktuális információk Magyarországra történő hazautazáskor:
2022. március 7-én hatályát vesztette a járványügyi készültségi időszak utazási korlátozásairól szóló 408/2020. Korm.rendelet, ennél fogva a Magyarországra történő beutazásra vonatkozó korlátozások is megszűntek.
További információk ITT találhatóak.
Magyar Konzuli tájékoztatás ITT érhető el.
A honlapunkon szereplő információk tájékoztató jellegűek!
Felhívjuk szíves figyelmüket, hogy beutazási szabályok bármikor változhatnak!
Tovább olvasomVám szabályok
Az alkohol behozatalt az egyes emírségek külön szabályozzák. Nem muzulmán felnőttek maximum 4 liter alkoholtartalmú italt hozhatnak be Abu Dhabiba és Dubaiba. Sardzsába alkoholt bevinni tilos. A hatályos alkohol behozatali szabályoktól az Egyesült Arab Emírségek bécsi nagykövetsége adhat naprakész tájékoztatást.
Személyes használati tárgyak vámmentesen behozhatók az országba, az élelmiszer behozatal azonban korlátozott. E-cigarettát az országba hozni tilos.
Pénznem, bankkártya használata
UAE Dirham (Dh, AED
A hivatalos pénznem a UAE dirham (rövidítve AED vagy DHS), a bankokban és pénzváltókban a váltási árfolyam megegyezik és a váltás itt ajanlott, szállodákban és a reptéren nem ajánlott. Visa és Mastercard hitelkártyák széles körben elfogadottak, nem javasoltak az American Express vagy Diner`s Club kártyák, sok helyen nem fogadják el.
Vásárlás az Emirátusokban
Senki sem csodálkozik azon, hogy a gazdagságát a kereskedelemből szerző emirátusban egymást érik a boltok, bazárok, bevásárlóközpontok, és hogy az eladók természetesen a keleti világban már jól megszokott módszerekkel csalogatják a vevőket. Nem véletlenül választotta jelmondatául a helyi idegenforgalmi hivatal a "vásárlók paradicsoma" szlogent.
A souq-nak nevezett helyi piacok meglátogatása még az isztambuli bazáron edződött turistának is élményszámba megy. Dubai souq-jai azonban jóval túlnőtték a bolhapiac fogalmát, itt célirányosan lehet piacot választani, ha fűszereket, parfümöt, aranyat, ékszereket, ruhákat vagy elektronikus berendezéseket keresünk.
Gasztronómiai tudnivalók
Az ételválasztékban a helyi, beduin fogások keverednek a nemzetközi konyha remekeivel, amiket az itt élők is szívesen fogyasztanak. Persze a tisztátalannak tartott disznó errefelé nem igazán szerepel az étlapon, ezért csülökpörköltet nem érdemes itt keresni.
A bárány elkészítéséhez mesterien értenek, egyik jellegzetes ételük a matchboos (fűszeres bárány, rizzsel), illetve a hareis (zsenge bárány, párolt búzával). A desszertek szintén kitűnőek: az Umm Alit (Ali mamája) és az Esh asarayát (a hárem kenyere), illetve a mehalabiyát, a rózsavízzel és pisztáciával ízesített pudingot feltétlenül kóstolják meg.
Kérjük, vegyék figyelembe, hogy vallási okok miatt az alkoholos italok felszolgálása csak a szállodákban, bárokban, éttermekben lehetséges. Sharjahban teljes alkoholtilalom van, így a szállodákban sincs alkoholfogyasztás.
A Ramadán böjti hónap idején, illetve a böjti időszakban (hajnaltól kora estig) nyilvános helyen mindenki számára tilos az étel- és italfogyasztás, valamint a dohányzás. Ramadán alatt fokozottan ajánlatos tekintettel lenni a vallási érzületből származó érzékenységre. Ha valaki a szent hónap idején a helyiek szeme láttára eszik, iszik vagy dohányzik, a "szabályszegésnek" akár jogkövetkezményei is lehetnek.
Elektromosság
220 V, de angol szabvány szerinti aljzatokkal, így átalakító szükséges. Általában a 4-5*-os szállodák szobáiban legalább 1 aljzat használható az európai csatlakozókkal is.
Ivóvíz, higiénia, egészségügyi ellátás
Az egészségügyi ellátás színvonala kiváló, járványoktól, fertőző betegségektől nem kell tartani. Kötelező oltás nincs. A kórházak megfelelően felszereltek, az orvosok jól képzettek, az ellátás igen jónak mondható. Állami egészségügyi intézményekben az ellátás térítésmentes, magánklinikák igénybevétele viszont magas költségekkel jár. A helyi gyógyszertárakban gyakorlatilag mindenféle gyógyszer kapható. A szokásos házi patikán kívül magas faktorszámú naptejet vagy napolajat mindenképpen vigyünk magunkkal. A hivatalok, üzletek, szállodák és gépkocsik erősen légkondicionáltak, mely nélkül az éghajlat nehezen lenne elviselhető a nyári hónapokban. Célszerű óvatosan viszonyulni a légkondicionáláshoz: mindenütt szeretik túlhűteni a helyiségeket, így aki erre érzékeny, könnyen megfázhat.
Bár a tengervíz sótalanításából nyert csapvíz mindenhol iható, célszerűbb helyette palackozott vizek fogyasztása. Szállodákban és éttermekben bármilyen étel kockázatmentesen fogyasztható. Utcai árusoknál leginkább a jól átsült ételek (pl. gyros szendvics, sült csirke, saslik/kebab, stb.) tekinthetők veszélytelennek.
Telefonálás, internet
Az ország hívószáma +971. Mindhárom magyarországi szolgáltató telefonjai használhatók. Elutazás előtt a roamingszolgáltatások díjairól érdeklődjön szolgáltatójánál! A legtöbb szállodában elérhető wifi illetve vezetékes internet (többnyire fizetős), melyet a szállodák leírásánál jelölünk.
Egyesült Arab Emírségek éghajlata
Szubtrópusi, száraz klíma a jellemző, kevés csapadékkal. Nyáron nagyon magas a páratartalom, a levegő hőmérséklete elérheti a 40 fokot is. Tavasszal és ősszel a legideálisabb az Emírségekbe utazni, a nappalok kellemesen melegek, az éjszakák hűvösek, és alacsony a páratartalom. Télen kellemes tavaszias és nyárias napok teszik változatossá az időjárást, nagyritkán eső is előfordulhat.
Ruhaviselet, helyi szokások
A turistának még a beutazás előtt tudatosítania kell magában, hogy olyan országba megy, ahol a vallás szigorú keretek között szabályozza a viselkedést, és ez nem csak a helyiekre vonatkozik. Ne riadjunk meg ettől a szigorúságtól, mert ez nem rontja el a turista látogatását, nyaralását, amennyiben tisztességesen alkalmazkodik a szabályokhoz.
Bármennyire is látható Dubaiban a nyugatosodás számos jele, az öltözködés vonatkozásában az utcai illemkódex nagyon konzervatív. A turista férfiakra vonatkozóan megengedők, bár a helyiek furának találják, ha a férfi az utcán rövidnadrágban járkál.
A nőkre vonatkozóan már más a megítélés. Iránnal ellentétben itt nem kell a külföldi turistanőnek fejkendőt hordania, de ajánlatos mértéktartóan öltözködni a közterületeken. Dubaiban lehet szoknyában is járni, de nem miniben. A sort is megütközést kelthet, az a lényeg, hogy a térd és a váll le legyen takarva. Közterületnek számítanak a közstrandok és a hotelek privát strandjai is. A szállodai személyzet nyilván szemet huny az illetlen öltözködés dolgában, ám a hoteleken kívül már kevesebb a tolerancia. A Dubai szomszédságában található Sharjah emírségben azonban turista nő a tengerparti strandon még normál fürdőruhát sem hordhat, csak olyan tetőtől talpig beöltözőst, mint a helyiek.
Férfinak nem illik félmeztelenül vagy atlétatrikóban kocognia, járkálnia az utcákon. Bevásárlóközpontokban vannak kiírások, piktogramok is, amelyek arra figyelmeztetnek, hogy a nők ne hordjanak rövid szoknyát (térd fölöttit), sőt a vállaikat se hagyják fedetlenül. Az illetlen öltözékű turistát akár ki is utasíthatják a bevásárlóközpont területéről. A nőknek javasolt kerülni a szemkontaktust a mozlim férfiakkal, mert ezt felhívásnak, csábításnak vehetik. Nőknek biciklizni nem javasolt (általánosságban nem javasolt biciklivel közlekedni, veszélyes! Max. parkokban, rekreációképpen).
Fontos: Abu Dhabiban a mecset látogatásakor csak hosszú nadrág (férfiaknak is, nem szűk) vagy hosszú (bokát is takaró) szoknya, hosszú ujjú felső (férfiaknak is, dekoltázs és kar legyen fedett) és nőknek a fejkendő viselése elfogadott, különben nem engedik be a látogatót. Áttetsző ruha viselése szintén nem megengedett (még csipkés berakás sem lehet).
Fényképezés az Emirátusokban
Nyilvános helyeken mindenképp javasolt megkérni az érintett – a felvételen szerepeltetni kívánt – személy(ek) hozzájárulását, különben kellemetlenségünk származhat a fényképezésből és filmezésből. Katonai létesítmények valamint stratégiai jelentőségű épületek (pl. állami épületek, nagykövetségek) fényképezése szigorúan tilos. A szabály nem betartása azonnali büntetést és őrizetbe vételt von maga után.
Egyesült Arab Emírségek közlekedése
Az ország fejlett úthálózattal rendelkezik, mely döntően autópályákból áll. Gyakorlatilag a kedvező üzemanyagáraknak köszönhetően a városokon belül is mindenhova autóval közlekednek, a taxik is kedvező áron szállítják az utasokat.
Dubaiban a város közepén teljesen hétköznapi a kétszer 6 sávos út, ráadásul emiatt sokszor jelentősen kerülni kell, mire elérünk a kívánt úti célhoz. Dubaiban természetesen a tömegközlekedés is elérhető, metró, busz és villamos is közlekedik a város különböző részein. A megállók a legtöbb helyen légkondicionáltak. Azonban ha a tömegközlekedést választjuk, minden esetben figyeljünk oda a szabályokra, mert azok be nem tartásáért komoly büntetéseket szabhatnak ki. Minden nagyobb állomáson található metro guide és tram (villamos) guide is, amiből angol nyelven tájékozódhatunk az utazási feltételekről.
A gyalogos közlekedés nem igazán lehetséges, kevés helyen van járda, többnyire csak az egyes negyedeken belül és sokszor előfordul, hogy akár két háztömb között is üres homokos területen kell átkelni.
Autóbérléshez nemzetközi jogosítvány és dombornyomott hitelkártya szükséges, a szerződés aláírásakor minden esetben nézzük meg, hogy milyen biztosításokat tartalmaz az ár, és mi az amiért külön kell fizetni. Ha aláírtuk, utólag már hiába reklamálunk, hogy mi olyan szolgáltatást nem kértünk.
A közlekedési szabályok betartását rendkívül szigorúan veszik: egyes közlekedési szabálysértések esetén – pl. sebességkorlátozás túllépése, sárga-piros lámpa figyelmen kívül hagyása, mobiltelefon használata, ittas vezetés, tilos parkolás – gyakorlatilag zéró-tolerancia érvényesül. Az autópályákon a megengedett legnagyobb sebesség általában 120 km/óra, míg lakott területen 60-80 km/óra (figyeljük a jelzéseket, mivel a sebességkorlát egy-egy útszakaszon belül is változhat). A közlekedési szabályok betartását a rendőrség a legfejlettebb technikai eszközökkel ellenőrzi, s a szabálytalanságok elkövetőit magas – 200-2.000 AED közötti – összegű bírságokkal sújtja. Mindezeknek köszönhetően a közlekedésbiztonság kifejezetten jónak értékelhető.
Közbiztonság
Az ország közbiztonsági helyzete jó, ritka a személy, ingatlan, gépkocsi elleni bűncselekmény vagy erőszakos cselekedet.
Tovább olvasom