Fejléc menü
Fontos információk az úticélról
Lengyel, magyar – két jó barát!
A jól ismert közmondást valószínűleg lengyel köznemesek találták ki a 16. vagy a 18. században. Ők ismerték fel, hogy a két ország ugyanolyan berendezkedésű, illetve a lengyel és magyar köznemesek életmódja is hasonló volt. Manapság már inkább koccintáskor mondjuk, hiszen itt is van hasonlóság, a lengyelek szintén szeretik a jó borokat.
Lengyelország UNESCO világörökségi listán szereplő épületei és helyszínei az emberiség közös kincsét alkotják. A legismertebb helyszínek: Varsó óvárosa, Krakkó óvárosa, Toruń középkori városa, Malborkban a német keresztes lovagrend vára, Wieliczkaban a sóbánya.
Ha hegyeket, tengert, tiszta vizű tavakat, zöld síkságokat vagy erdőket keresünk, Lengyelország akkor is jó választás. Az országot délről a Kárpátok, északról pedig a Balti-tenger határolja. A mérsékelt égövi éghajlat változatossá teszi a természetet, és hogy ezt megőrizhessék 23 nemzeti parkot hoztak létre.
Lengyelország a jó konyhájáról is ismert. Aki ide látogat, meg kell, hogy kóstolja a pierogit (különböző ízű derelye), a żureket (kovászból készült leves), a hagymás heringet vagy a gombás bigost (elemei a káposzta, a hús, a kolbász, a gomba és egy kevés méz).
A lengyel vodka nem alaptalanul világszerte népszerű; Lengyelországban még múzeumot is nyitottak a tiszteletére. A legrégebbi serfőzde 1209 óta Lwówek Śląski városában működik zavartalanul, és gyártja jellegzetes, nem pasztörizált sörét, de mindemellett a szőlészet is virágzik Lengyelországban.
A leghíresebb lengyelek, akikre mi, magyarok is büszkék lennénk: Mikołaj Kopernikusz csillagász, aki kidolgozta a heliocentrikus világképet (a Föld kering a Nap, a Hold pedig a Föld körül); Maria Skłodowska-Curie, a radioaktív rádium anyja; Fryderyk Chopin, zeneszerző és zongoravirtuóz; II. János Pál, a katolikus egyház pápája.
Tovább olvasomAz országban jelenleg nincs érvényben a beutazást korlátozó COVID intézkedés. Részletesebb információ IDE kattintva található.
Tovább olvasom