Fejléc menü
Fontos információk az úticélról
Bőséges természeti szépség, lélegzetelállító tájak, csodálatos kolostorok, ősi buddhista templomok, lobogó imazászlók és boldog arcok - így lehet leírni egy bhutáni utazást! Ám annyi mindent lehetne még elmondani erről az apró, tengerparttal nem rendelkező országról! A nyugodt légkör, a friss hegyi levegő, a tiszta utak, a nulla szennyezés, a nulla forgalom és az egyszerű, de gyönyörű kultúra, valamint a melegszívű, vendégszerető bhutániak megmutatják, hogy a világ egészen más is lehet.
Bhután vagy hivatalosan Bhutáni Királyság Ázsiában, India és Kína tibeti régiója által közrefogott ország, amely a Himalája keleti nyúlványától délre helyezkedik el. Az egymillió főt el nem érő állam területe kb. Magyarország felét teszi ki.
1961-ig az ország el volt zárva a látogatók elől és az idegenforgalom ma is szigorúan ellenőrzött. Sok tekintetben elmaradott ország. Kultúrája és életmódja erősen kötődik a buddhizmushoz. Az államvallás a mahájána és vadzsrajána buddhizmus és a hatóságok nagy hangsúlyt fektetnek a hagyományok megtartására, például a nemzeti viselet használatára. Más országokkal összevetve a kormány kevésbé összpontosít a gazdasági növekedésre, mint inkább a klíma- és természetvédelemre vagy a hagyományos kultúra védelmére. Részben ennek eredményeként 2023-ban Bhután az egyetlen ország a Földön, amely több szén-dioxidot nyel el a légkörből, mint amennyit kibocsát.
Az északi határán a Himalája főlánca húzódik, 7000 méter feletti csúcsokkal. Bhután legmagasabb hegycsúcsa a Gangkhar Puensum 7570 méterrel. A hegyeket örök hó borítja, a völgyekben vándorló pásztorkodás folyik, tehát a lakosság igen ritka.
Ettől délre, Bhután központi részén középhegység alakult ki, 1500–2700 m körüli csúcsmagasságokkal. Ebbe vágódtak bele szűk szurdokokkal a folyók, amelyeket olvadékvíz és monszun táplál. A területet erdő fedi, és itt él a lakosság zöme.
Még délebbre haladva a Shivalik-dombságot találjuk. A csúcsmagasságok 1500 m körüliek. A széles folyóvölgyekben alluviális síkságok alakultak ki.
A dombvidék lábánál a Duars nevű síkság van. Ennek nagyobb része Indiához tartozik, Bhutánhoz csak egy 10–15 km széles sáv. Dzsungel vagy szavanna fedi, állat- és növényvilága ennek megfelelő.
A turizmus legfontosabb központjai Bhután fővárosában, Thimphuban találhatók, a nyugati Paro városában, Taktshangban pedig a Paro-völgyre néző sziklaparti kolostor (Tigrisfészek) az ország egyik látványossága. Ez a templom szent a buddhisták számára. A templom belsejében található egy barlang, amelyben a buddhista istenség, aki a buddhizmust Bhutánba hozta, 90 napig meditált a buddhizmus terjesztése érdekében. A templom jóval több mint ezer éve áll.
A bhutáni gasztronómiában jellemzők a nagyobb, tartalmasabb fogások és a kisebb harapnivalók. Az egyik legfőbb adalék az ún. vörösrizs, ami a nagyobb magasságban fekvő területeken terem. Egy-egy régiónak meg van a maga jellemző gabonafajtája: Bumthang tartományban a hajdina, Kelet-Bhutánban a kukorica, egyéb helyeken a rizs a meghatározó.
Az éghajlat nagyon függ a magasságtól. Az északi magas hegységekben a sarkvidékire emlékeztető magashegyi éghajlat uralkodik. Dél felé haladva - és ereszkedve lefelé - az éghajlat egyre melegebb. A központi hegyvidék éghajlata mérsékelt, a déli síkságé szubtrópusi. A csapadékmennyiség nyugatról kelet felé haladva csökken. A monszun a nyári hónapokra jellemző; az ország több csapadékot kap, mint a himalájai régió többi része.
A legjobb alkalom a bhutáni utazásra a tavaszi hónapokban, márciustól májusig, amikor a völgyek életre kelnek virágzó virágokkal. Legyen szó fesztiválokról vagy ünnepségekről, tiszta égboltról és bepillantásokról a Himalája csúcsaira, a virágzó himalájai növény- és állatvilágra, vagy egyszerűen csak gyönyörű havazásra. Bhután gondoskodik arról, hogy jól érezze magát a természet és annak gyönyörű utódai közepette, és olyan emléket vigyen haza, amelyet egy életre megőriz. Júniustól augusztusig az esőzések miatt utószezonnak tekintik, ami miatt a túrázás kevésbé lehetséges.
Bhután változatos domborzatának egyik következménye, hogy élővilága is változatos. Egy bhutáni törvény szerint az ország területének mindenkor legalább 60%-át erdőnek kell borítania. Az ország területének negyedrésze természetvédelem alatt áll.
Bhután Nemzeti Parkjai:
Dzsigme Dordzsi Nemzeti Park: az ország északnyugati részén fekszik, területe 4350 km². Él itt hópárduc, bengáli tigris, örvös medve, jak és sok más állatfaj.
Dzsigme Singje Vangcsuk Nemzeti Park: Bhután központi részén, 1730 km²-en fekszik. Vannak állatfajok, amelyek csak itt élnek, de egyébként is gazdag az állat- és madárvilága.
Manasz Nemzeti Park: Bhután déli részén fekszik, területe 1023 km². Élővilága a síksági trópusi élővilágtól az örök hómezőkig terjed.
Thrumshingla Nemzeti Park: az ország keleti részén fekszik. Területe 889 km².
Bhután gazdag és egyedi kulturális örökséggel rendelkezik, amely a 20. század közepéig a világ többi részétől való elszigeteltsége miatt nagyrészt érintetlen maradt. Az egyik legfontosabb látnivaló a turisták számára az ország kultúrája és hagyományai. A bhutáni hagyományt mélyen áthatja a buddhista öröksége. Az országban több mint 1300 buddhista kolostor található.
A mesés városoktól a magasba emelkedő hegyekig a királyság ajtaja ismét nyitva áll régi és új barátok előtt.
Tovább olvasomVízum
Bhutánba való belépéshez vízumra van szükség. A vízumot csak érkezéskor állítják ki a hatóságok. A vízumkérelmet utazásszervezőn keresztül előre kell igényelni, és az utazás előtt meg kell szerezni a vízum jóváhagyását. Minden vízumot Bhutánban hagynak jóvá, és csak olyan turisták számára adják meg a beutazás lehetőségé, akik egy helyi engedéllyel rendelkező utazásszervezőnél nyújtották be a vízumkérelmüket.
Az útlevélnek, mely legalább két üres oldalt tartalmazzon, még hat hónapig érvényesnek kell lennie a vízum igénylésekor.
Tovább olvasomBhután
Körutazás, Városlátogatás ajánlataink
Vélemények útjainkról
Úry L., 2024. szeptember
Szikkim és Bhután, a Himalája királyságai
Kedves Friderika, Bettina!
Egy olyan körútban volt részem, ami valóban nem egy átlagos. Szikkim, India "Svájca," ahogy szokták megemlíteni. Meg tudom erősíteni, mert India jelentős részén már jártam. Dardzsiling városa, meg az egész környéke, maga a csoda. Teljesen más.. .A magyar vonatkozásról nem is beszélve. (Kőrösi Csoma Sándor nyelvész, etnográfiai, földrajz kutató sírja, emléke.) A vonatozás, a megtekintett helyszínek mind, mind hatalmas élmény részesévé teszik az utazót!
A lényeg, viszont Bhután.A világ legelzártabb országaként emlegetik. Ez sajnos, vagy nem, (ki hogyan értékeli) nagyon hamar meg fog szűnni. Az ország eredetiségében való rácsodálkozás élménye miatt,mindenkinek javaslom, minél hamarabb látogasson oda! A rengeteg Buddha kolostor, a Tigris kolostor, stb. Utóbbi meglátogatása önmagában egy hatalmas élmény.
A szervezés, az ellátás, minden téren profi, az utazási irodára jellemzően. Norbi nagyon ügyesen koordinálta a helyi idegenvezetőkkel a dolgokat.Mindegyik nagyon kedves, aranyos, segítőkész személy volt. A Csomolungma 60 km távolságból való fényképezése, videózása a hotel szoba ablakából hajnalban csodálatos látvány volt.
Kapcsolódó magazin
Chele La-hágó a Keleti-Himalájában, Bhutánban
A Chele La-ra 2 órán át kanyarog felfelé a busz, óriásira növő fenyvesek és lélegzetelállító panorámák között.
Elolvasom Utazási magazin
Chele La-hágó a Keleti-Himalájában, Bhutánban
A Chele La-ra 2 órán át kanyarog felfelé a busz, óriásira növő fenyvesek és lélegzetelállító panorámák között.
Elolvasom Hírlevél feliratkozás
Iratkozzon fel hírlevelünkre egyedi, exkluzív ajánlatokért!
Elismeréseink
© 1000 ÚT Utazási Iroda. Engedélyszám: U-001681/2015 Adószám: 25378425-2-42